SESONGÅPNING
Torsdag 27. august kl. 19.30
Beethovens Fiolinkonsert med Vilde Frang
Asheim: Deep Toccata
Beethoven: Fiolinkonsert i D-dur
Strauss: Ein Heldenleben
Andris Poga, dirigent
Vilde Frang, fiolin

Torsdag 3. september kl. 19.30
Mystiske verdener
Chen: Wu Xing (Fem elementer)
Dutilleux: Tout un monde lointain, for cello og orkester
Prokofjev: Symfoni nr. 3, Den brennende engelen
Tung-Chieh Chuang, dirigent
Nicolas Altstaedt, cello (Artist-in-Residence)

Torsdag 17. september kl. 19.30
Messingfest med Janáčeks Sinfonietta
Gabrieli: Sonata nr. 20 à 22
Dvořák: The Wild Dove
Tiensuu: Vie, konsert for orkester – Skandinavisk premiere!
Hedstrøm: Saisir for kammerorkester
Janáček: Sinfonietta
Stefan Solyom, dirigent
Nordic Brass Ensemble,
NyNorsk Messingkvintett
I samarbeid med Bjergsted Brass Week

Torsdag 1. oktober kl. 19.30
Beethoven Remix I: Beethovens syvende
Lachenmann: Ausklang for klaver og orkester (1984/85)
Beethoven: Symfoni nr. 7 i A-dur
Ilan Volkov, dirigent
Ellen Ugelvik, klaver

Torsdag 15. oktober kl. 19.30
Beethoven Remix II: Beethovens fjerde
Beethoven (arr. Gielen): Grosse Fuge for strykeorkester
Adams: Absolute Jest for strykekvartett og orkester – Norsk premiere!
Beethoven: Symfoni nr. 4
Daniel Reith, dirigent og vinner av Opptakt
Danish String Quartet, solist og spillende ledere

Torsdag 29. oktober kl. 19.30
Poga dirigerer Rakhmaninov
Gubaidulina: Fairytale Poem – Norsk premiere!
Musorgskij/Sjostakovitsj: Sanger og danser om døden
Rakhmaninov: Symfoni nr. 3
Andris Poga, dirigent
Ildar Abdrazakov, bass

Torsdag 12. november kl. 19.30
Mestrenes klaverkonserter
Beethoven: Klaverkonsert nr. 1
Mozart: Klaverkonsert nr. 18
Piotr Anderszewski, klaver og dirigent

Torsdag 19. november kl. 19.30
Brahms fjerde og fagottstjerne
Hindemith: Symfoniske metamorfoser (over temaer av Weber)
Weber: Fagottkonsert
Brahms: Symfoni nr. 4
Christian Reif, dirigent
Sophie Dervaux, fagott

Torsdag 21. januar kl. 19.30
Petrusjka og Paganini-rapsodien
Stravinskij: Symfonier for blåsere
Rakhmaninov: Rapsodi over et tema av Paganini
Stravinskij: Petrusjka
David Robertson, dirigent
Francesco Piemontesi, klaver

Torsdag 28. januar kl. 19.30
Fra mørket til lyset
Vivier: Orion – Norsk premiere!
Schumann: Fiolinkonsert
Mendelssohn: Symfoni nr. 4
Clemens Schuldt, dirigent
Frank Peter Zimmermann, fiolin

Torsdag 18. februar kl. 19.30
Tsjaikovskijs sjette og Johan Dalene
Tveitt: Hundrad hardingtonar – utdrag
Sibelius: Fiolinkonsert
Tsjaikovskij: Symfoni nr. 6, «Pathétique»
Andris Poga, dirigent
Johan Dalene, fiolin

Torsdag 11. mars kl. 19.30
Spektakulære Hillborg
Wagner (arr. Stokowski): Symfonisk syntese fra Parsifal
Hillborg: Lontana in sonno
Hillborg: Peacock Tales for klarinett og orkester
Hillborg: Dreaming River – Norsk premiere!
Ryan Bancroft, dirigent
Magnus Holmander, klarinett
Marianne Beate Kielland, mezzosopran
Anders Hillborg, komponist (Composer-in-Residence)

Torsdag 25. mars kl. 19.30
Ekteparet Schumann
R. Schumann: Symfoni nr. 4
C. Schumann: Konsertsats f-moll
R. Schumann: Symfoni nr. 2
Jan Willem de Vriend, dirigent (Conductor-in-Residence)
Marianna Shirinyan, klaver

Torsdag 15. april kl. 19.30
Ravels Daphnis et Chloe
Lutoslawski: Klaverkonsert
Ravel: Daphnis et Chloe
Andris Poga, dirigent
Lukas Geniusas, klaver
Stavanger Symfonikor, medvirkende

Torsdag 29. april kl. 19.30
Harpekonsert og Dvořáks sjette
Estévez: Mediodía en el Llano
Ginastera: Harpekonsert
Dvořák: Symfoni nr. 6
Christian Vasquez, dirigent
Giselle Boeters, harpe

Torsdag 6. mai kl. 19.30
Nordheim og Sibelius’ femte
Stenhammar: Excelsior!
Nordheim: Fiolinkonsert
Sibelius: Symfoni nr. 5
Daniel Blendulf, dirigent
Peter Herresthal, fiolin

Torsdag 3. juni kl. 19.30
Fredag 4. juni kl. 19.30
Vennekonsertene
Grieg: Klaverkonsert i a-moll
Sjostakovitsj: Symfoni nr. 5
Ryomi Takagi, klaver (Vinner av Grieg-konkurransen 2018)
Shiyeon Sung, dirigent
SALGSSTART: MANDAG 29. MARS 2021