Gå til sideinnhold

Andsnes innvier flygelet han selv har valgt ut

Andsnes ved flygelet

Stavanger konserthus sitt nye Steinway-flygel ble valgt ut av Andsnes hos Steinway & Sons i Tyskland i desember 2025. Nå får det sin første store musikalske oppgave, og valget av verk kunne knapt vært mer storslått: Johannes Brahms’ klaverkonsert nr. 2.

Det er en sjelden anledning til å oppleve Andsnes i et verk han har fremført både tidligere i karrieren og på nytt de siste årene. Da han tok konserten opp igjen etter en lengre pause, fortalte Andsnes at han på nytt ble minnet om hvor strålende og livsglad musikken er.

Brahms’ andre klaverkonsert krever mye av både solist og orkester. Det nære samspillet mellom dem er noe av verkets store styrke, og klaveret er gjennom hele konserten en integrert del av den symfoniske klangverdenen.

Mesterklasse med unge pianister

I samarbeid med Stavanger Symfoniorkester holder Andsnes også mesterklasse for unge pianister fra Unge talenter Bjergsted (UtB). UtB er et fordypningstilbud for spesielt interesserte og talentfulle unge musikere mellom 12 og 19 år i Rogaland. Programmet er et samarbeid mellom Fakultet for utøvende kunstfag ved Universitetet i Stavanger og Stavanger kulturskole. For deltakerne blir møtet med Andsnes en anledning til å arbeide med repertoar og tolkning og få innblikk i hvordan en av verdens fremste pianister arbeider.

Torsdag 10. september innvier Leif Ove Andsnes det nye flygelet med Brahms’ andre klaverkonsert, sammen med Stavanger Symfoniorkester.