Program

Filmmusikk fra:
Titanic
Braveheart
Aliens
Avatar
The Rocketeer

Øvrige titler annonseres

Orkesterverk:
A Forest Passage (2000)
Arr. Johannes L. Rusten

The Fourth Horseman (2012)
Arr. Kim Østenfor Spildrejorde

Medvirkende

Torodd Wigum, dirigent
Clara Sanabras, sopran
Eric Rigler, sekkepipe og blikkfløyter

I samarbeid med Spectral Shimmers Productions

Sted

Fartein Valen, Stavanger konserthus

Noen melodier setter seg fast i hjertet. James Horners (1953-2015) musikk har gjort nettopp det – i kinoer, i stuer og i konsertsaler. Fra de storslåtte tonene i Braveheart og Avatar til de intense øyeblikkene i Aliens og Titanic; komposisjonene hans har spesialisert seg i å forsterke handling og vekke følelser.

Med ti Oscar-nominasjoner og to statuetter for den ikoniske musikken til Titanic, var James Horner en av Hollywoods mest innflytelsesrike filmkomponister – helt frem til han døde for nøyaktig ti år siden. Denne konserten byr på uforglemmelig filmmusikk fra noen av hans mest kjente verk, blant annet Titanic, Braveheart, Aliens, Avatar, The Rocketeer og flere.

Stavanger Symfoniorkester har en helt spesiell tilknytning til Horner. For nøyaktig ti år siden, våren 2015, sto han selv på podiet i Fartein Valen for å dirigere sin egen musikk. Bare en måned senere døde han i en tragisk flyulykke. I september finner vi fram notene hans igjen. Sammen med dirigent Torodd Wigum inviterer vi til en kveld viet en av filmhistoriens største stemmer. 

Vi har fått denne fine hilsenen fra James Horner enke og datter:

Vi er begeistret over at Stavanger Symfoniorkester hedrer James på en så meningsfull måte. Konserten vil uten tvil bli både vakker og inspirerende. For ti år siden dirigerte James orkesteret selv, sammen med Torodd Wigum. Det varmer å se dette minnet markert så generøst, med Torodd og solistene Eric Rigler og Clara Sanabras tilbake på scenen sammen med orkesteret. Vi ønsker alle en inspirerende og gledelig opplevelse.

Sara og Emily Horner