Latviske Andris Poga er Stavanger Symfoniorkesters nye sjefdirigent fra sesongen 2021/22. Allerede 5. september i år får Stavanger-publikummet en forsmak på hva de har i vente.

Andris Poga en stadig stigende dirigentstjerne med tilbud fra noen av verdens beste orkestre og er i dag sjef for Latvias Nasjonale Symfoniorkester.

− Å bli utnevnt til sjefdirigent for Stavanger Symfoniorkester innebærer mye mer enn bare tittelen. I rollen som sjefdirigent ligger det også en utfordring og en forpliktelse til å utvikle og bringe orkesteret til neste nivå. Jeg er svært glad for tilliten og gleder meg til å ta fatt på reisen sammen med Stavanger Symfoniorkester, sier Andris Poga.

Administrerende direktør i Stavanger Symfoniorkester, Morten Warland, uttaler følgende:

− Poga er en internasjonalt anerkjent dirigent og vi har tro på at han kan løfte Stavanger Symfoniorkester til nye kunstneriske høyder. Poga har stor respekt for SSOs historie og har samtidig visjoner for orkesterets utvikling videre, sier Warland.

Allerede 5. september 2019 kan publikum oppleve Andris Poga dirigere Stavanger Symfoniorkester i et program som tar i bruk hele følelsesregisteret, fra den melankolske og melodiøse Bols vise av Irgens-Jensen, gjennom Prokofjevs virtuose og kraftfulle klaverkonsert til Tsjajkovskijs emosjonelt ladede fjerde symfoni. I sesongen 2020/21 skal Poga dirigere fem seriekonserter inkludert sesongåpning 27. og 28. august 2020.

Stavanger Symfoniorkester og Andris Poga har signert en 3-årig avtale fra 1. august 2021.

søndag 30. juni 2019 kl. 00:00